Ázijský handicap – ako fungujú hendikepové stávky

V mnohých prípadoch očakávate výhru konkrétneho tímu. Kurz je však natoľko nízky, že sa vám neoplatí naň staviť. V takejto situácií, ak ste presvedčení o jednoznačnom víťazstve, môžete staviť na hendikep a zvýšiť svoj kurz.

Obsah

Čo je to handicap?

V stávkovaní ste sa s podobným pojmom určite stretli. Handicap, jednoducho povedané, pridáva určitému tímu (väčšinou slabšiemu) istý počet gólov, alebo bodov. Vašou úlohou je po pripočítaní týchto bodov uhádnuť výsledok zápasu. V našich zemepisných šírkach sa stretávame s klasickým európskym handicapom, ktorého podstata je veľmi jasná a jednoduchá. Z Ázie sa k nám však v posledných rokoch dostala varianta s názvom Hang Cheng, alebo jednoducho, ázijsky hendikep (AH).

Ako funguje AH?

Existuje množstvo zdrojov, kde si prečítate ako ázijské handicapy fungujú. Najdôležitejšie je, že v prípade remízy (po pripočítaní handicapu) sa vám pri stávke na AH ±0 ; ±1 ; ±2  vracia vklad. Pre stávkara teda ide o veľmi výhodnú stávku s menšou mierou rizika, oproti klasickému európskemu handicapu.

Pri AH stávkach typu  ±0,5; ±1,5; v podstate prirátate, alebo odrátate konkrétnemu tímu danú hodnotu. V tomto prípade pol, resp. jeden a pol gólu. Môžete teda tipovať len na výhru, alebo prehru. V prípade remízy v zápase vyhrávate, alebo prehrávate celý vklad.

Pri stávkach 0,25; 0,75; 1,25; atď., fiktívne rozdeľujete svoj vklad na dve udalosti. Tipsport tieto stávky označuje aj ako napríklad „-1 a -0,5“ čo je rovnaký prípad ako -0,75. Ak v teda stavíte na domácich „-1,0 a -0,5“; vyhráte plnú sumu v prípade, že domáci zvíťazia aspoň o dva góly. V prípade, že zvíťazia iba o jeden, tak vyhrávate polovicu plnej výhry. Dôvodom je, že polovica vašej stávky „-1,0“ síce nevyšla, ale tá druhá „-0,5“ áno. Ak domáci remizujú, resp. prehrajú, vy prehráte svoj vklad.

Ázijský handicap sa v posledných rokoch rozšíril do celého sveta. U nás ponúka stávky na AH iba stávková kancelária Tipsport. Ide o veľmi zaujímavý typ stávok, ktorý na Slovensku nie je príliš rozšírený. Napriek tomu si myslíme, že otvára široké možnosti pre každého stávkara.

Foto: pixabay.com